Finans

Sigortam Başladı Mı Nasıl Öğrenebilirim?

Bir işçinin işçi olarak bir kuruma girmesinden daha önemli olanı, o işçinin sigorta primlerinin zamanında yatması ve buna göre de maaşını tam almasıdır. Çünkü her işçinin mutlak suretle sigorta primlerinin, sağlık primlerinin yatması buna göre de aldığı maaştan kesintilerle beraber bireysel emeklilik için para biriktirmesi gerekmektedir. Her çalışan ya da her işçinin mutlak suretle bireysel emeklilik için çok sayıda planı vardır. Bu planlar doğrultusunda, işçiler mutlaka para biriktirir ve ona göre çalışmalar yaparlar. Zaten bu çalışmaların temelinde de geleceğe yönelik daha rahat yaşama imkanı ve sağlık sorunlarında en azından onun masraflarını karşılayacak bir sistemin olması vardır.

Bu sistemde en önemli konu, sigorta primlerinin eksiksiz yatmasıdır. Bundan ötürü yeni sigorta girişi olanların, her zaman sigorta primlerini düzenli biçimde takip etmeleri gerekmektedir. Birçok yeni sigorta girişli vatandaş, Sigortam Başladı mı Nasıl Öğrenebilirim?  Sorusunu sürekli olarak sormaktadır.

Sigortam Başladı Mı Nasıl Öğrenebilirim?

Yeni sigorta girişi yapılan işçinin, Sigortam Başladı mı Nasıl Öğrenebilirim? Sorusunun cevabı aslında SGK sitesinde gizlidir. Yeni çalışan ve sigorta girişi yapılan elemanın bilgileri, mutlak suretle SGK sitesinde bulunacaktır. Çünkü işveren eğer ki, sigorta girişini yapmışsa buna bağlı olarak bir sosyal sigorta hesabı açılacak ve bu açılacak hesaba da yatan paraların dökümü ay şeklinde çıkacaktır. Öncelikli olarak işverenin sigorta primlerini yatırdığının en önemli kanıtı olarak sigorta numaranızın olmasıdır. Bu olduğu vakit, sigorta girişiniz yapılmış demektir. Her ay mutlaka düzenli olarak yatırılan sigorta primlerini de bu site üzerinden rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Ayrıca Sigortam Başladı mı Nasıl Öğrenebilirim? Sorusunun diğer bir cevabı da, SGK şubesine giderek hakkınızdaki sigorta dökümünü almanızdır. Sigorta dökümünü aldıktan sonra, hangi aylar yatmamış ya da tam yatmış mı onu net bir biçimde göreceksiniz. Çünkü sigorta primlerine dair bilgiler bazen sisteme geç düşmektedir. Bu sebepten ötürü de, bazı sigorta primleri yatırıldığı günden birkaç zaman sonra sisteme düşmektedir. Eğer ki işverenleriniz sigorta primlerini gününde yatırıyorsa asla ve asla yıl sonunda sigorta primlerinizde açık bulunmayacaktır. Açık olduğunu da gördüğünüz anda işvereninizi mutlaka uyarmalı ve ona göre tedbirler almalısınız. Aksi takdirde ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Sigorta Başlangıcı Nedir?

Bir işçinin sigorta başlangıcı yapılması demek, onun sosyal sigortalar kurumundan emeklilik maaşı kazanmak için yatırmasına ciddi şekilde imkan sağlanması demektir. Çünkü bu sebeple işçinin SGK hesabıyla, ciddi bir emeklilik maaşı almak adına yıllar boyunca para yatırmasının önemli olduğunu, ancak yaşlandığında anladığını söyleyebiliriz. SGK primlerinin zamanında yatması, hem işçinin gelecekte güvence altında olacak sosyal haklarıyla beraber, belirli bir maaşa da sahip olmasını gerektirecek tüm sosyal haklarının ona verilmesini sağlayacaktır. Bu da çalışırken yatırdığı primlerin Sigortam Başladı mı? Nasıl Öğrenebilirim? sorusunu sormaya başladığında olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı