İş Fikirleri

Seracılık Nasıl Yapılır – Kazançlı Mıdır?

Seracılık, bitkilerin yetişmesi için yapılan üzeri ışığı geçiren cam veya plastik ile örtülü yapay alanlarda yapılan faaliyetlerdir.Peki, bu seracılık nasıl yapılır? diye soracak olursak bunun cevabını bu makalede kolaylıkla anlayabileceksiniz. Seracılık ikliminden bahsedecek olursak seracılık için Akdeniz ikliminin görüldüğü yerler daha uygundur. En çok ticaret amaçlı yapılan kârı oldukça yüksek tarım faaliyetleri arasındadır. Seracılık faaliyetlerini son yıllarda devlet çok fazla desteklemektedir; hatta bunun için kredi bile vermektedir. İki çeşit seracılık bulunur. Birincisi alçak yerlerde yapılan seralar ikincisi yüksek yerlerde yapılan seralardır.

Seracılık Faaliyeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Verimli toprak bitkiler için en önemli kaynaklardandır. Seracılık yapılmadan önce toprak kontrol edilmeli verimli topraklar tercih edilmelidir.
  • Güneş ışığı seracılık için önemli verim sağlamaktadır. Bu yüzden güneş ışığından faydalanabilen planlamalar yapılmalıdır. Örneğin seranın güneye dönmesi birçok tarımcının kullandığı yöntemlerdendir.
  • Yetiştireceğiniz bitkilerin çeşidine göre sıcaklık seviyesi belirlenmelidir. Çünkü kimi bitkiler çok sıcak kimi bitkiler daha az sıcaklık seviyesinde yetişmektedir. Bu sıcaklık seviyesinin doğru seviyede seçilmesi bitkiler için çok fayda sağlar.
  • Rüzgara dikkat edilmelidir. Bazı alçak seralar çok şiddetli rüzgarların etkisi ile yıkılabilmektedir.
  • Su ihtiyacı seralar için çok önemlidir. Seralar çok su istediğinden su sorunu seraları olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden seracılık faaliyetlerinde su sorunu yaşanmamalıdır.

Seracılık Nasıl Yapılır?

Seracılık nasıl yapılır? sorusunun cevabını bulmak için öncelikle alçak sera mı yoksa yüksek sera mı olacağına karar verilmelidir. Alçak seralar yüksek seralara göre daha düşük maliyetlidir. Alçak veya yüksek olacağı seçildikten sonra bitkiler hakkında bilgi sahibi olmalısınız ve daha sonra sera yapımı için yüksek kaliteli malzemeler, verimli toprak, ısı ve ışık planlamaları yapılmalıdır. Tüm bu planlamalar yapıldıktan sonra uygun koşullar sağlanarak tarım faaliyetleri yapılabilir. Ayrıca seralar çok fazla su istediğinden su sorunu yaşanmaması gerekir.

Tüm bu işlemler yapılırken işinde uzman kişilerin yardımı alınmalıdır.Seraların ilaçlanması ve gübrelenmesi unutulmamalıdır.

Sulama işlemlerinde seracılık nasıl yapılır? diye soracak olursanız; seracılık faaliyetlerinde önemli olan sulama işlemi bitkilerin çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin domates, salatalık, çiçek gibi bitkiler damlama usulü ile sulanmaktadır.Böylelikle bitkilerin yaprakları kuru kalmaktadır. Bazı bitkilerin yaprakları ise çok sulanmaya karşı hassas yapıda olduğundan; toprak yüzeyini sulama tekniği kullanılır. Yapraklarına su değmeden toprağın üzeri sulanmaktadır.

Seracılığın en fazla yapıldığı iller; Antalya, Mersin, Adana, Manisa, Aydın, Samsun ve Hatay gibi ılıman iklimlerde yapılır.

Son yıllarda çok fazla gelişen seracılığın birçok üniversitede bölümleri mevcuttur. Ege üniversitesi, Harran üniversitesi, Tekirdağ’ı Namık Kemal Üniversitesi bunlardan bazılarıdır. Seracılık bölümünden mezun olan kişiler tarım faaliyetlerinde çalışabilirler.

Seracılık nasıl yapılır sorusuna verebileceğimiz özet cevap; seracılık için gerekli olan kaliteli malzemeler seçilir ve bitkiler için gerekli ortam yapay alanlarda sağlanarak tarımsal faaliyetler yürütülür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı