Finans

PTT Kapıda Ödeme Sistemi Nasıl Kurulur?

PTT (Posta telgraf teşkilatı genel müdürlüğü) birçok hizmette işlem yapmaktadır. Örneğin havale işlemleri, para yatırma işlemleri, mektup gönderme, fatura ödeme, kargo işlemleri gibi birçok alanda hizmet etmektedir. PTT kapıda ödeme sistemi nasıl kurulur diye soracak olursak; genellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde satın alınan ürünün alıcıya ulaşması sırasında alıcının ücretini ödemesi sistemi ile gerçekleşir.

Günümüzde internet üzerinden yapılan alışverişler giderek artmaktadır. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin kargoları iki şekilde gerçekleşmektedir. PTT kapıda ödeme sistemi nasıl kurulur ve kredi kartı ile ödeme nasıl gerçekleşir açıklanmıştır. Bu açıklama şu şekilde tanımlanabilir;

  1. Kapıda ödeme sistemi ile: İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde alınan ürün veya ürünlerin ödemesi sitelerinin anlaşmalı kargo seçeneğini seçerek kapıda ödeme sistemini sağlayabilirsiniz.
  2. Kredi kartı sistemi ile ödeme: internet üzerinden yapılan alışverişlerde alışverişi tamamladıktan sonra kredi kartı ile ödeme seçeneği seçilerek kredi kartı bilgileri girilir. Daha sonra alışveriş tutarınız kredi kartınızdan tahsil edilerek alışverişiniz tamamlanmış olur. Eğer kartınızda paranız yeterli değilse işlem onaylanmaz. Almış olduğunuz ürün veya ürünün tutarı kartınızda yeterli ise alışveriş onaylanır. Daha sonra onaylanan işlem sonrasında almış olduğunuz ürünün kargo seçeneği seçilerek adresinize teslim edilmek üzere siparişiniz gerçekleşir.

PTT kargonun hizmet verme süresi 10 yıla yaklaşmıştır. PTT hizmetleri yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da mevcuttur.

PTT Kargonun Geliş Süresi ve PTT Kargo Sorgulama İşlemi

PTT kargo seçeneği ile yapılan alışverişlerde kargo teslim süresi kargonun ulaştırılacağı bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Teslim süresi normal şartlarda 1 ila 7 iş günü arasında değişmektedir. PTT kargonuzun geliş sürecini PTT’nin internet sitesine girerek sorgulayabilirsiniz. Bunun için kargo takip numarası ve kargonun geleceği ili girmeniz yeterli olacaktır.

PTT Kargo Çalışma Saatleri ve Günleri

Posta ve telgraf teşkilatı genel müdürlüğü sistemi pazar günü hariç haftanın 6 günü açıktır. Cumartesi günü kargo işlemleri sadece merkez bayiliklerinden gerçekleşir. Dağıtım günleri ise hafta içidir. Çalışma saatleri sabah 8.30 akşam 17.00 arasıdır. Öğlen molaları ise 12.30 ve 13.30 arasındadır.

PTT kargonun kargomat isimli hizmeti adrese teslim edilemeyen kargoları alarak alıcıların burada istedikleri zamanda almalarını sağlayan sistemdir.

PTT kapıda ödeme sistemi nasıl kurulur sorusunu özetle açıklayacak olursak; genellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde alıcının ürünü alması sırasında ödediği tutar ile kargosunu alma işlemine denir.

PTT kapıda ödeme sistemi nasıl kurulur ve PTT’nin çalışma saatleriyle kargo takip sorgulama işlemlerinden bahsettikten sonra PTT’nin bazı görevlerinden bahsedeceğiz. Bunlardan bazıları;

  • Ülke içerisinde ve yurt dışında posta hizmetlerini sağlar.
  • Para transfer işlemleri hizmeti de vermektedir.
  • Her türlü kargo, mektup, havale gibi işlemleri yerine getirmektedir.
  • Devlet cezaları ödemelerini PTT şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz.

PTT birçok bu işlemleri gerçekleştirerek insanların işlerini kolaylaştırmasına katkı sağlamaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı