Finans

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi Kartının Kullanımı Ve Kredi Notu

Farklı finans grupları tarafından sunulan kredi kartları kullanımı son zamanlarda birçok kişi tarafından tercih edilmekte ve giderek yaygınlaşmaktadır.

Gelişen ülkemizde ihtiyaçların da artmasıyla; özellikle kredi kartlarının alışverişlerde taksitlendirme yapması,kredi notları bizi kredi kartı kullanımına yöneltmektedir.Özellikle kredi notunun yüksek olması kredi kartı sicilini olumlu etkilemektedir. Kredi notumu nasıl yükseltebilirim, kredi kartı nereden ve nasıl alabilirim gibi soruların cevaplarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

18 yaşını doldurmak şartıyla (16 yaşında aile imzası ile alınabilmektedir.) bankaya giderek ya da telefon veya internet üzerinden istenilen başvuru formunu doldurarak kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Bunun sonucunda bankalar sizin hakkınızda gerekli araştırmaları yaparak  kredi alıp almayacağınıza karar verir. Bu araştırmalar; aylık geliriniz, düzenli işinizin olup olmadığı, kredi kartı siciliniz, aile nüfus sayınız, mesleğiniz, adınıza ait mal varlığınızın olup olmadığı gibi konular üzerindedir.

Kredi kartı başvurusunu şubeye doğrudan giderek yapmak daha güvenilir olacaktır. Bankaya gittiğiniz zaman samimi ve dürüst konuşmanız karşı tarafı olumlu etkileyecektir. Bankanın gerekli araştırmaları sonucunda olumlu sonuç çıkmasıyla krediniz evinize veya bankanın şubesine gelecektir.Size gelecek şifre ile kartınız kullanıma açılacaktır. Bu şifre kredi kartınızın güvenliği için çok önemlidir. Kredi kartı şifrenizi kimseyle paylaşmayıp kolay tahmin edilemeyen, zor şifre belirlemeniz kartınızın güvenliğini artıracaktır.

Kredi Kartı Çeşitleri

 • Taşıt (araç) kredisi.
 • İhtiyaç kredisi.
 • Konut kredisi.

Kredi Notu Nedir Nasıl Yükselir

Geçmişte kullandığınız kredi kartları hakkında bilgiler,bankalar tarafından kaydedilerek finansal karnenizi oluşturur. İşte bu finansal karne kredi notu olarak karşımıza çıkar. Peki bu kredi notumu nasıl yükseltebilirim diye soracak olursanız; cevabı şu şekilde sıralanabilir:

 • Kredi kartı borçları bankaya düzenli ödenmelidir. Bunun için ilk aşamalarda düşük limitli kredileri tercih ederek ödemenizi kolaylaştırabilirsiniz.
 • Borcunuzun asgarisini ödemek yerine tamamını ödemeniz bankada olumlu karşılanacaktır.
 • Borcunuzu uzatmadan ödemekte avantajlar arasında yer almaktadır. Örneğin; toplam 4 bin TL’lik bir borcun aylık taksitlendirmesi 500 TL olup; sizin bu taksiti aylık 2 bin olarak ödemeniz kredi kartı notunu yükseltecektir.
 • Bankaların kredi yükseltmek için belirlediği alışverişlerden yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi kartının doğru şekilde kullanılması kredi notumu nasıl yükseltebilirim sorusunun özet cevabı olmaktadır.

Kredi kartı kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli bilgiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kredi kartının limiti gelirinizle orantılı olmalıdır. Aksi taktirde ödemesini yaparken zorlanabilirsiniz.
 • Kredi kartı ile internet üzerinden yapılan alışverişlerin site güvenilirliğine dikkat edilmelidir.
 • Kart şifrenizi kimseyle paylaşmamalı; güvenilir şifre kullanılmalıdır.
 • Kart sicili almamanız için ödemeler düzenli yapılmalıdır.
 • Kredi kartı ile yapılan alışverişler nakit ödemekten daha rahat geleceğinden; orantısız harcamalara yol açabilmektedir. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin sınırı doğru ayarlanmalıdır.

Eğer kredi kartları bilinçsiz kullanılırsa borç ödemekte sıkıntı yaşanabilir; bu yaşanan sıkıntı kart sicilini etkiler. 3 ay düzenli ödenmeyen kart borçları icra getirerek kredi siciline işlenir. Kredi sicili olanlar 5 yıl süre dolmadan başka kredi alamazlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı