İşkur

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

İş bulmak ve bir işte çalışabilmek oldukça önemli bir konudur. Bu konunun hem işçi hem de işveren açısından değeri de oldukça büyüktür. Ancak çalışma şartlarının günden güne zorlaştığı ülkemizde, bir işe girip de sabit bir biçimde çalışabilmenin ciddi şekilde zor olduğu dönemlerden geçmekteyiz. İşverenlerin genel olarak işçilerine maaş sağlayamadığı ve problemler yaşadığı dönemler hep olmaktadır. Özellikle son dönemlerde, gelir sıkıntısı ve kazançların düşmesiyle beraber firmaların ciddi şekilde eleman çıkarttıklarını görmekteyiz. Fakat İŞKUR kısa çalışma ödeneği sistemi ile hem işverenlerin yükünü azaltmak hem de işçilerin işsiz kalmasını önlemek adına önemli bir projeye imza atmıştır. Bu kısa çalışma ödeneği nedir sorusu da, bu projenin ne kadar fazla dikkate alındığını göstermektedir.

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

İşverenleri zorlayıcı sebeplerle beraber işçilerin de ciddi sıkıntılar yaşadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak İŞKUR bu konularda çalışmalarını hızlandırarak işçilere ve işverenlere yönelik ekonomik destek programlarını hızlı biçimde yürürlüğe koymaktadır. Bunlardan birisi de kısa çalışma ödeneği nedirdiye sorulan ödenek biçimidir. İş piyasası ve gelir düzeyi işverenleri zorladığında, maaşlar ödenemez ve sigorta primleri yatamaz hale gelmektedir. Bu durumlarda hem iş verenler hem de işçiler ciddi şekilde sıkıntılar yaşamaktadır. Bu durumun daha büyük problemlere imkân vermemesi sebebiyle İŞKUR böyle bir ödenek ile hem işçiyi hem de işvereni ayakta tutabilmeye çalışmaktadır.

Bu ödeneğin en önemli özelliği, maddi sebeplerle  işçi çıkarmak zorunda kalacak firmaların önüne geçerek maaşlarının bir kısmını devlet bütçesinden karşılamasıdır. Şirket eğer kısa çalışma ödeneğine başvurursa devlet durumu inceleyip gerekli cevabı vermektedir. Kısa çalışma ödeneği nedir sorusunun diğer bir cevabı da, aslında devletin zorlayıcı durumlar ve piyasa krizleri sebebiyle sallantıya giren şirketlerin kurtulmasını sağlamasıdır. Bu durumlarda kalan şirketlerin batması, hatta ciddi ekonomik yüklere sebebiyet vermesi de, kazançların düşmesi ve dolayısıyla vergi alımının da düşmesine sebep olmaktadır. Devlet bunu engellemek için önemli adımlar atar. Bu adımların da, şirketleri batmaktan kurtarmak olduğundan kimsenin şüphesi yoktur.

Kısa Çalışma Ödeneği Hangi Durumları Kapsar?

Kısa çalışma ödeneği nedir diye sorulduğunda cevap basittir ama kapsayıcı alanlarının cevabını vermek oldukça uzun bir konudur. Bunun için çok sayıda geçerli sebep ve ekonomik kriz belirtisinin piyasada olması gerekmektedir. Bu sebeplerin başında döviz artışına bağlı ham madde ve ticaret sıkıntısı gibi sıkıntıların baş göstermesi ödenek için şartlardan bir tanesidir. Ayrıca şirketin son aylarda gözle görünür bir biçimde kazançlarında düşmenin olması ve birkaç ay maaş primleri dahil önemli ödemelerin yapılamayacak durumda olması da, bu ödenekten yararlanılması için şartlardan bir tanesidir. Tabii olarak zorlayıcı şartlarla beraber, şirketin de zorda olduğunu kesinlikle kanıtlaması ve raporlarla birlikte İŞKUR’a sunması gerekmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı