Finans

İTO Şirket Sorgulama İşlemi

İTO, (İstanbul Ticaret Odası) kişilerin ticari işlemlerinin düzenleyen ve kayıt altına alan İstanbul’da faaliyet gösteren kurumdur.

Ticaret Sicili Nedir Nereden Alınır?

Şirket kurmak isteyen birisinin ticari sicil kaydı yaptırması gerekmektedir. Bu sicil kaydı bulunduğunuz ildeki Ticaret Odasından alınmaktadır.

İTO şirket sorgulama işlemi, ticaret sicil numarasına göre, oda sicil numarasına göre, NACE koduna göre, ticaret unvanına göre, meslek gurubu ve firmanın türüne göre gibi gruplara göre aranabilir.

İTO şirket sorgulama işlemleri İTO’nun internet sayfasından yapılmaktadır.

İTO şirket sorgulama işlemi şu şekilde yapılmaktadır.

 1. İTO’nun internet sitesine girilerek ticaret sicil numarası bağlantısı açılır. Daha sonra ticaret sicil numarasının girileceği kutucuk çıkar. Bu kutucuğa ticaret sicil numarasını girip aşağısında çıkacak olan resmi doğrulayınız. Böylece unvan sorgulama işlemi gerçekleşir. Bu sorgulama işlemi ticaret sicil numarası ile şirket sorgulama işlemidir.
 2. Oda sicil numarasına göre şirket sorgulama ise oda sicil numarası bağlantısı açılarak oda sicil numarasının girilip; aşağısında çıkacak olan resim doğrulama kodunun girilmesi ile gerçekleşir.
 3. İş yerinin tehlikeli durumlarını gösteren 6 haneli kod olan NACE kodu ile sorgulama; İTO’nun internet sitesindeki ticaret sicil bağlantısına tıklanır ve NACE kodu seçerek arama kutucuğu seçilip NACE kodu seçilerek aşağısında çıkacak olan resim doğrulanır. Böylelikle NACE kodu ile şirket sorgulama işlemi yapılır.
 4. Meslek grubu, firma türü ve tescil bilgileri ile firma sorgulama işlemi; İTO’nun internet sitesinden ticaret sicil bağlantısına girilerek meslek grubu, firma türü, semt, sermaye aralığı, kuruluş tescil başlangıç tarihi ve kuruluş tescil bitiş tarihi kutucukları doldurularak sonrasında çıkacak olan resim doğrulama işlemi yapılarak tamamlanır.
 5. İTO’nun internet sitesinden ticaret sicil bağlantısına tıklanarak isim soy isim veya T.C kimlik numarasına göre arama seçeneklerinden birisi seçilerek devam edilir. Seçilen seçenekten sonra gerekli kutucuklar doldurularak sonrasında çıkacak olan güvenlik resmi doğrulanarak; yönetim kurulu üyesi, ortak ve gerçek kişi arayarak sorgulama işlemi yapılır.

Ticaret Odasının Görevleri

 • Üyeler arası iş birliği gelişimi amacıyla çalışan ticaret odaları, sosyal faaliyette bulunarak meslek disiplinini sağlarlar.
 • Ticaret ve sanayi ile ilgili belgeleri derleyip ilgililere ulaştırırlar.
 • Ticaret ve sanayiye ait finansal faaliyetleri takip ederler.
 • Milli ve uluslararası deniz ticareti faaliyetlerini inceleyerek bu ilanları duyururlar. Deniz ticaretin kamu yararına uygun çalışılıp çalışılmadığını denetleyerek çalışmak.
 • Yetkili bakanlıkça uygun görülen yerlerde teknoparklar, ticaret merkezleri, endüstri bölgeleri fuar alanları kurmak gibi birçok alanda hizmet sağlarlar.
 • Üyeleri tarafından uyulması zorunlu olan meslek kuruluşu kararlarını alarak meslek ahlakı oluşumuna katkı sağlamaktadır.
 • Ticaret ve sanayi odalarında ilgili raporları hazırlayıp gerekleri yerlere sunarlar.
 • Ticaret Odası Birliğin belirlediği kurallara göre üye kayıtlarını tutarak saklamak.

İTO şirket sorgulama işlemi İTO’nun internet sitesinden yapılacağından, ticaret sicilinin nereden alınacağından ve ticaret odasının görevlerinden bahsederek İTO hakkında bilgilendirilmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı