İşkur

İşkura Nasıl Kayıt Olabilirim

İŞKUR isminden de anlaşılacağı gibi İşçi Bulma Kurumu olarak bilinen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı resmi bir kurumdur. Kurumun amacı ilk kurulduğu günden bu yana, şirketler ile işçileri bir araya getirerek uygun bir çalışma ortamını oluşturabilmektedir. Zaten kuruma kayıtlı birçok şirketin de, İŞKUR üzerinden maaş ve prim desteği aldığını bilmeyen yoktur. Bu kurumun temelde işçilerin lehine çalıştığını da söyleyebiliriz. Çünkü kurum genel olarak vasıflı ya da vasıfsız ayırmadan birçok kişiye iş bulduğunu da söyleyebiliriz. Son dönemlerde artan işsizlik rakamları dolayısıyla İŞKUR, oldukça yoğun zamanlar geçirmektedir. Ayrıca bazı kamu kurumlarına alımlarında İŞKUR üzerinden yapıldığını düşünürsek, akıllardaki en önemli sorulardan birinin de İŞKUR’a Nasıl Kayıt Olabilirim? Sorusu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

İş Kur’a Nasıl Kayıt Olabilirim?

İŞKUR’a kayıt olmak için aslında çok çeşitli yollar vardır. Genel olarak sorulan sorulardan birisinin de İŞKUR’a Nasıl Kayıt Olabilirim olduğunu düşünürsek bu sorunun da cevabını iki şekilde verebiliriz. Öncelikli olarak kayıtların internet üzerinden alındığını belirtmekte fayda vardır. Kurum kendi sayfası üzerinden T.C. kimlik numarası ile üyelik hesabı açan her vatandaşa bir kayıt formu doldurmaktadır. Bu formda gerekli bilgileri doldurduktan sonra hangi alanlarda iş arandığına dair detaylı bilgiler istenmektedir. Bunlarda doldurulduktan sonra, kurum işçi kaydını almakta ve o kişiye ait iş ilanları sisteme düştüğünde otomatik olarak mesaj göndermektedir.

Bunlar dışında İŞKUR’a Nasıl Kayıt Olabilirim sorusunun cevabı da yerinde ve şahsen başvuru yöntemidir. Bilindiği üzere İŞKUR bazen fiziki güç isteyen ve beden kuvveti isteyen işler içinde işçi aramaktadır. Zaten bu alandaki arayışlarda başvuruların şahsen alınması gibi bir zorunluluk olduğundan, adaylar mutlaka şahsi olarak başvuru yapmak zorundadırlar. İşte bundan ötürü şahsi kayıt yaptırmak isteyen işçi adayları da en yakın İŞKUR şubesine giderek yerinde kayıt olabilirler. Bunun için nüfus kağıdı veya ehliyet yeterli olabilmektedir. Mümkünse sahip oldukları diplomaların bir fotokopilerini de şahsen kayıt işlemi sırasında bulundurmaları onlar için avantaj olacaktır. Ayrıca şahsen başvuruların öncelikli olduğunu da belirtmekte yarar vardır.

İş Kur Üzerinden Başvuru Nasıl Yaparım?

İŞKUR’a Nasıl Kayıt Olabilirim sorusunun cevabından sonra, iş başvurularının nasıl olduğu da en çok sorulan soruların başında gelmektedir. Aslında İŞKUR bu konularda işçilere bilgilendirici SMS veya e-mail atmaktadır. Ancak şahsi tercihleri ile farklı işler arayanlar için de sistem her zaman imkanlarını sunmaktadır. Eğer ki aradığı kriterler dışında başka ancak onun çalıştığı sektör ile ilgili iş ilanlarına başvuru yapabilmek için, İŞKUR’un web sitesine girmek şarttır. Web sitesi üzerinden açılan iş ilanlarına şahsi olarak başvurarak bir ön görüşme mektubu yazma imkanı da sitede mevcuttur. Böylece iş veren ile işçinin direk muhatap olması da sağlanmaktadır. Tabii olarak, işçilere de bu durum özel bir avantaj sağlamaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı