İşkur

İşkur Sosyal Çalışma Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR sosyal çalışması; özellik ile üniversite öğrencilerinin ek gelir elde edebilmeleri, kamu kuruşlarında toplumsal her hangi fayda sağlayan işlerde çalışmasıdır. Böylelikle öğrencilerin mesleki nitelikleri artarak toplumsal fayda sağlayacak işlerde çalışmaları gerçekleştirilecektir. İŞKUR sosyal çalışma programları alanları ise şöyledir; doğanın çevre kirliliğinden korunması, kültürel mirasın korunması, kütüphanelerin açılması onların bakımı ve düzeni, bu çalışılacak kamu kurumlarının sosyal faaliyetlere destek vermesi ile ilgili aşamalar.

İŞKUR Sosyal Çalışma Programına Kimler Katılabilir, Kimler Katılamaz?

İŞKUR sosyal çalışma programına katılabilecek kişiler açık öğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri haricindeki tüm ön lisans, lisans öğrencileri bu programa katılabilmektedir. Böylelikle hem mesleki yeterliliği arttıracak hem de toplum düzenini arttıracak faaliyetler gerçekleştirilecektir.

Bu programa katılamayacak kişiler ise açık öğretim, yüksek lisans yapan öğrenciler bir de doktora yapan kişiler (örgün ya da ikinci öğretim lisans ve ön lisans programı dışındakiler), Henüz reşit olmamış (18 yaşını doldurmamış) ve üniversiteye başlayan kişiler programa herhangi bir başvuru yapamazlar,

İlan edilmiş olan başvuru tarihleri aralığında herhangi bir işte çalışan, staj yapan ve de sigorta başlangıcı yapılan kişiler başvuramazlar,

Başvuru tarihi aralığında öğrenci kaydı durumu pasif olanlar başvuramaz,

Bahar döneminde ders alanlar, derslerini tamamlayamayanların başvurusu kabul olmaz,

Öğrencinin genel akademik notu 4 üzerinden 2 ortalaması olmalıdır,

Yaz döneminde yaz okuluna katılıp ders alanlar başvuru yapamazlar.

İŞKUR Sosyal Çalışma Programı Başvuru Şekli Ve Zamanı

2019 senesinde pek çok üniversitenin, fakültenin akademik takvimi dolayısı ile haziran ayının son haftasına denk gelmesi ve de resmi tatiller dolayısı ile bu başvuru dönemi yaz dönemi yani temmuz, ağustos ve eylül aylarında yapılmaktadır. Fakat aktif iş gücü hizmetleri yönetmeliği programına göre önümüzdeki yıllarda da haziran ayında yapılması öngörülmektedir. Bunun için başka her hangi bir engel bulunmamaktadır.

Başvuru şekli ise çoğu kamu kuruluşlarına başvuru şeklinde olduğu gibi online yapılabilmektedir. Belirlenen tarihlerde belirli koşulları taşımakta olan üniversite öğrencileri www.iskur.gov.tr adresinden kullanıcı adı ve şifre oluşturarak yapabilmektedir. İlan tarihinden sonra başvuru yapma süresi sadece 4 gündür. Ancak bu İŞKUR sosyal çalışma programına başvuruların yapılabilmesi için bu koşulların yanında İŞKUR a kayıt yaptırmak gereklidir. Kayıt yaptırıp aktif pozisyonda olunması şart niteliktedir.

Özetlemek gerekir ise aktif olarak öğrenci olan örgün, ikinci öğretim üniversite öğrencileri okuldaki başarı durumları göze alınarak İŞKUR’a da kayıt yaptırılması ve diğer tüm koşullara da eksiksiz bir şekilde uyulduğu takdirde belirlenen tarih aralığında başvuruları www.iskur.gov.tr adresinden de 4 gün içinde başvuru yapabilmektedirler. Tek yapılması gereken İŞKUR kaydını oluşturmak ve tarihleri dikkatli bir şekilde takip etmek.

Koşullardan bir ya da bir kaçına uyulmadığı takdirde başvuru geçersiz sayılacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı