İşkur

İşkur Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

İŞKUR kayıt belgesi nasıl alınır? bu sorunun cevabını vereceğiz. Öncelikle İŞKUR’un ne olduğundan biraz bahsedelim. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), işçi ve iş bulma konusunda kişi ya da kurumlara aracılık eden kuruluşlardır. Günümüzde çok sayıda eleman ve iş arayan kişiler bulunuyor. İŞKUR da bu iki kişi arasında panel görevi görerek, kişilerin hem iş bulmasına yardımcı oluyor hemde işçi aranmasına son veriyor. Böylelikle istihdam sağlanmış, kişi ve kurumların koşullarının düzeltilmesi sağlanıyor. İŞKUR 1946 yılından günümüze devlete hizmet veriyor. Özellikle son yıllarda fazlasıyla istihdam sağlayarak bir çok kişinin işe girmesine aracı oluyor. Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 12 seviyelerinde. Yani ülkemizde 3 milyon, 715 bin işsiz bulunuyor. İşsizlik ülkemizde büyük bir sorun haline geldi. İşe giremeyen yüzlerce üniversite mezunu İŞKUR’un kapılarını aşındırarak iş bulmayı umuyor.

İşkur Meslek Edindirme Kursları

İŞKUR son yıllara mesleki eğitim kursları açarak meslek edindirmeyi amaçlıyor. Meslek edindirirken bir yandan da kişilere günlük belirli bir ücret veriyor. Bu da kişiler için harçlık yerine geçiyor. Bunun yanı sıra İŞKUR belirli zamanlarda, iş başı programları, TYP, açık iş ilanları gibi imkanlar sunarak, geçici ya da kalıcı olarak kişilerin iş sahibi olmasını sağlıyor. İŞKUR kişileri iş sahibi yaparken yalnızca işsiz olduklarını belirleyebilmeleri açısından kendi sistemlerine kayıt olmalarını istiyor. Ve kurum ya da firmalar, işe alım gerçekleştirirken işsizlik kayıt belgesi istenen evraklar arasında oluyor. Peki bu işsizlik kaydı nasıl yapılır? ve İŞKUR kayıt belgesi nasıl alınır? bunu bilmeniz gerekiyor.

İŞKUR’a Nasıl Kayıt Olunur? İşsizlik Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

Artık İŞKUR’a kayıt olmadan neredeyse kimse iş sahibi olamıyor. İşverenlerin ilk sorduğu sorularda biri İŞKUR kaydınızı olup olmadığı oluyor. Peki İŞKUR kayıt belgesi nasıl alınır? Bunu bir açıklayalım. Eğer ki internet ortamını aktif olarak kullanabiliyorsanız yapacağınız ilk şey PTT’den e- devlet şifresi almak olacaktır. E- devlet sisteminde şifre ve TC kimlik no ile giriş yaptıktan sonra devlet kurumları sayfalarından Türkiye İş Kurumunun sayfasına giriş yaparak işsizlik kaydı oluşturmanız gerekiyor. İşlemi tamamladıktan sonra sayfayı güncelledikten sonra, işsizlik kayıt belgenizi alabilirsiniz.

Eğer ki internetle aranız iyi değilse kimlik belgeniz ile birlikte en yakın İŞKUR birimine gitmeniz gerekiyor. Bölgenizde en yakın İŞKUR’un nerede olduğunu internet yardımı ya da herhangi bir kamu kuruluşundan bilgi alarak gidebilirsiniz. Sizin için bir danışman belirlenecek ve bu kişi sizinle ilgilenerek, İŞKUR işsiz kaydını oluşturur. Sonrasında istediğiniz takdirde kayıt belgenizin çıktısını danışmanınızdan isteyebilirsiniz. İŞKUR’dan bu belgeyi alarak iş arayan kurumlara rahatlıkla başvurabilirsiniz. Aynı şekilde İŞKUR işsiz olduğunuzu aktif etmeniz durumunda sizin kurum ya da firmalarda işe girmeniz için yardımcı olacaktır.

Bu makalemizde İŞKUR kayıt belgesi nasıl alınır?sorularına cevap verdik. Size yardımcı olmuş olmayı umuyoruz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı