İşkur

İşkur İşbaşı Eğitim Programı Nedir?

İŞKUR kurumuna aktif olarak kayıtlı olan kişilerin hem mesleki yeterlilik kazanabilmesi adına hem de mesleki tecrübe yeterliliğini arttırmak maksatlı verilmiş olan karşılığında yeterlilik sertifikası alınan kurslardır. Özellik ile iş yaşamına yeni adım atacak kişiler için büyük bir avantaj sağlayacak olup rahatlık ile mesleklerine göre nitelikli bir iş bulunabilecektir. Birçok meslek dalında da eğitim verilmektedir. Aşçılıktan, kuaförlüğe, muhasebecilikten, yazılıma kadar birçok dalda eğitim verilmektedir.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programına Başvuru Nasıl Yapılmalıdır Eğitim Süresi Ne Kadardır?

Bu programa katılmak isteyen kişiler şuanda aktif bir halde çalışmakta ise bu eğitimi iş yerinden de talep edebilmekte keza çalışmıyor ise bizzat kendisi de kayıt yaptırabilmektedir. İŞKUR işbaşı eğitim programı kayıt aşaması internet üzerinde de olduğu gibi ilçelerde bulunmakta olan İŞKUR merkezlerine ilgili formu doldurarak başvuru yapabilmektedir. Online başvuru 7/24 yapılabilmektedir.

Eğitim süresi ise alana göre değişiklik gösterebilmektedir. Bilişim ve imalata yönelik olmakta olan eğitimler en fazla 6 ay, muhabirlik ve iletişim sektörü ile ilgili olan eğitimler en fazla 9 ay, diğer bulunan eğitimi verilen sektörlerde ise en fazla 3 ay, oldukça tehlikeli olan meslek dallarının eğitim süresi ise MEB hayat boyu öğrenme modüllerinin belirlediği en az, en düşük süresinden daha da az olmayacak şekilde belirlenmelidir.

Günümüzün teknolojileri olarak kabul edilmekte olan siber güvenlik, oyun gelişimi sağlama ve de kodlama gibi eğitim dallarında; bu eğitime katılmak isteyen 18 29 yaş aralığında bulunmakta olan gençler için işbaşı eğitim programı sadece en fazla 9 ay olarak gerçekleştirilebilmektedir.

İŞ KUR işbaşı eğitim program, kursları günde asgarî 5 saat en fazla da 8 saat olmak üzere belirlenmiştir. Haftada kaç gün kurs görüleceği işe şu şekilde belirtilmiştir; haftada en fazla 6 gün ve de 45 saati geçmeyecek şekilde belirlenmelidir.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programlarına Katılma Şartları

Eğitimlere katılma şartları ise; işkur kurumuna aktif olarak işsizlik kaydı oluşturmuş olmak, 15 yaşını yıl ve gün olarak doldurmuş olmak, işverenin birinci dereceden ya da ikinci dereceden akraba ya da herhangi bir hısımlık durumu olmamış olması, emeklilik durumunun olmaması, program başlamadan 3 ay evveline, öncesine kadar işverenin İŞKUR işbaşı eğitim programına online ya da yerinden başvuru yapmamış olması gerekmektedir, iş ve meslek danışmanlığı hizmetinden tam anlamı ile yararlanmış olmak, tarımsal alanda mesleğini gerçekleştirenler ile kişinin isteğine bağlı olarak sigortalı gözüken, alınmakta olan sosyal yardım, engel durumu var ise alınmakta olunan engelli maaşları ile dul ve yetim maaşı, aylığı alan kişiler de bu işbaşı eğitim programı başvuru koşulların sağlanması hâlinde başvuru yapılıp kabulü de yapılmaktadır. Başvuru koşullarının gerçekleşmemesi hâlinde yapılan başvurular iptal olup geçersiz sayılacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı