İşkur

İşkur İş İlanları Başvuruları Nasıl Yapılır?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, her yıl İŞKUR üzerinden çok sayıda şirketi ve çalışanı bir araya getirmektedir. Bu kurumun en önemli görevlerinden birisi de vatandaşlara iş bulmak aynı zamanda da işçi arayan şirketlerin arayışlarında onlara yardımcı olmaktadır. Birçok şirketin İŞKUR üzerinden eleman alımı yaptığını ve bu alımların genellikle belirli bir süre aralığında yapılması işlerinde aksamamasına sebep olmaktadır. Zaten İŞKUR üzerinden yapılan başvuruların tamamının, aslında işverenlerin isteği doğrultusunda yapıldığını ve bu doğrultuda ilanlardaki şartların belirlendiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. İşte bu sebeple de İŞKUR İş İlanları Başvuruları Nasıl Yapılır derseniz, kuralların şirketler tarafından belirlendiğini de bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca başvuruların da kendi içinde değişkenlik gösterdiğini, özellikle kamu kurumlarına alımlarda başvuruların şahsen yapıldığını da belirtmekte fayda vardır.

İşkur İş İlanları Başvuruları Nasıl Yapılır?

Genel olarak İŞKUR İlanları Başvuruları Nasıl Yapılır derken, İŞKUR’un belirlediği şartlarda başvuruların yapıldığını söylemek gerekmektedir. Bu sebeple de, İŞKUR başvuruları açarken internet üzerinden açmakta ve belirli konularda başvuruları sadece internet üzerinden almaktadır. Aslında İŞKUR başvuruları iki şekilde olabilmektedir. Bunlardan bir tanesi doğal olarak internet yoluyladır. Bilişim, büro ve masa başı işi olacak iş ilanlarında, genel olarak fiziki şartlar aranmadığından ötürü sadece sözlü mülakat dışında tüm başvuruların internet üzerinden alındığını ve internet üzerinden değerlendirildiğini söylemekte yarar vardır. Bu sebeple de, internet üzerinden alınan başvurular aynı şekilde değerlendirilir ve sonuçlanır. Bazı durumlarda işletmeler veya kurumlar, işçi adayını şahsen mülakata davet edebilir.

İkinci olarak başvuru şekli şahsen ve yerinde başvurudur. Bunun için İŞKUR İlanları Başvuruları Nasıl Yapılır? Sorusunun diğer bir cevabı da verilmektedir. Bazı şirketler, fiziki güç gerektiren hatta ağır fiziki şartlar gerektiren işlerin başvurularını şahsen almaktadır. Şahsen alımdaki sebep ise, işe başvuran kişinin fiziki şartlarının ve sağlık durumunun çalışacağı iş için uygun olup olmamasından emin olmak adına yapıldığıdır. Şirketler özellikle yüksek gerilim, temizlik, teknik servis, inşaat gibi sektörlerde fiziki şartların uygun olup olmamasına bakmaktadırlar. Birçok kamu kurumunun da, başvurularını şahsen almasının da bu durum ile alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle emniyet ve polis teşkilatlarının bu konuda çok titiz olduğunu belirtmek gerekmektedir.

İşkur İş İlanları Başvuru Tarihleri Nelerdir?

İŞKUR İlanları Başvuruları Nasıl Yapılır sorusu dışında diğer bir soru da, İŞKUR ilanlarının başvuru tarihleridir. Bu başvuru tarihlerinin aslında çok sık değişken bir yapıda olması, bazen işçi adaylarını sıkıntıya soksa da genel olarak işçi bulma kurumunun belirlediği kurallar doğrultusunda tarihlerin ilanı gerekli olmaktadır. Zaten İŞKUR ilanlarına başvuruların tarihlerini kamu kurumları dahil her yerde ilan edildiğini de düşünürsek, interneti iyi takip eden birinin bu tarihleri kaçırması mümkün değildir. Ve fakat İŞKUR sitesinin istatistiklerine göre, genel iş ilanları Kasım ayı ile Şubat ayı arasında yoğunluk göstermektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı