Finans

İnternetten Ticaret Sicil No Sorgulama

İnternetin gelişmesiyle beraber, piyasalardaki işlemlerin tamamına yakının internet üzerinden yapılmaya başladığı da bir gerçektir. Birçok ticaret ve sanayi erbabının artık bürokratik işlemleri ya da vergi işlemleri için mutlak suretle devlet dairelerine gitmelerine gerek kalmamaktadır. Bu işlemler için, işletmelerin ya da şahısların e-devlet üzerinden açacakları hesaplar ile işlemlerini internet üzerinden yapmaları, hatta internet üzerinden yaptıkları işlemlerden aldıkları barkodlu belgeler doğrultusunda bankacılık işlemleri dahil birçok finansal işlemi yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Zaten ticaret sicil numarası almak da, şirketler için önemli bir konudur. İnternetten Ticaret Sicil No Sorgulama işlemi de, yeni açılacak ticari firmaların son yıllarda yaptıkları en sık işlemlerden birisidir. Bu işlemler eskiden karmaşık bir şekilde yapılıyor olsa da, teknoloji ile durum değişmiştir.

İnternetten Ticaret Sicil No Sorgulama Nedir?

Şirketlerin geçerli olması, piyasada iş yapabilmesi ve işletme yetkisine sahip olmaları için mutlak suretle ticaret sicil numaralarının olması gerekir. Belirli bir ticaret odasına bağlı olmak şartıyla, her işletmenin ticaret sicil numarası olmak zorunda ve bu ticari sicil numarası üzerinden vergilerini ödemekle mükelleftir. Aksi takdirde şirketin kaçak ya da yasa dışı olması muhtemeldir. Bununla beraber ticaret sicil numarası olmayan şirketlerin de, vergi kaçırmak suçundan ciddi para cezası ile karşı karşıya kalabileceklerini söylemek gerekmektedir. Bu sebeple ticaret sicil numaranızı öğrenmek için İnternetten Ticaret Sicil No Sorgulama işlemini mutlaka yapmalısınız.

İnternetten Ticaret Sicil No Sorgulama işlemi için birkaç yöntem mevcuttur. Bu işlemler için öncelikle bir ticaret odasına kaydınızın kesinlikle olması lazımdır. Bağlı bulunduğunuz ticaret odasının mutlak suretle web sitesi üzerinden girerek bu sorgulamayı yapabilirsiniz. Bunun için gerekli olan tek bilgi ise, T.C. kimlik numaranızdır. Bu numarayı girip, gerekli işlemleri yaptığınız da ticaret sicil numaranız önünüze gelecektir. Bu işlem sonrasında, ticaret sicil numaranızın çıktığı sayfa veya bilgileri kayıt etmeniz sizin için iyi olacaktır. Aynı şekilde e-devlet üzerinden de ticaret sicil numarası öğrenebilirsiniz. Bunun içinde e-devlet şifreniz ve e-devlet bilgileriniz yeterli olacaktır. Sisteme bu işlemleri yapmak için girdiğinizde, şifreniz ve kimlik bilgileriniz ile sicil numaranızı öğrenmeniz yeterli olacaktır.

İnternetten Ticaret Sicil No Sorgulama Yasal Mıdır?

İnternetten Ticaret Sicil No Sorgulama işlemi her zaman için yasal olmakla beraber, sicil numarası sorgulayacak kişinin mutlak suretle o şirketin sahibi veya ticaret sicil numarasının sahibi olması gerekmektedir. Çünkü ticaret sicil numaraları, ticaret kanunları gereği özel bilgiye girmekte ve ticari sırlar kapsamında değerlendirilmektedir. Bu işlemlerin yapılması için zaten ticaret sicil numarası sahiplerinden başkasının izni olmadığını ve ticaret odalarının da bu sorgulama işlemi için sicil numarası sahiplerinden özel bilgiler istediğini de hatırlatalım. Aksi bir durumda, ticaret sicil numaralarına sahibi dışında erişimin ciddi suç olduğunu ve ağır cezalarının olduğunu da belirtmekte fayda vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı