Bayilik Veren Firmalarİş FikirleriYatırım Fikirleri

Halı Saha Nasıl Açılır Maliyeti Nedir?

Türkiyeli spora olan ilgi oldukça fazladır. Bu nedenle spor yapılacak alanlar gerekir. Halı saha hizmeti veren işletmeler ücretli bir şekilde hizmet vermektedir. Bu nedenle halı saha açmak isteyen ve bunun üzerinden para kazanmak isteyenler için gerekli bazı durumlar bulunmaktadır. Halı saha açmak isteyen kişiler bu durumu yatırım sermayesi olarak da görebilirler. Halı sahalar, açık ve kapalı olmak üzere ikiye ayrılır. Halı saha açmak için öncelikle proje hazırlanması gerekir. Sonrasında izin için belediyeye başvuru yapılmalıdır.

Bu noktada belediyelerin halı saha ile ilgili ruhsat şartları bulunmaktadır. Bu şartları yerine getirmeniz gerekir. Belediye tarafından izin alındığı takdirde ilk olarak halı sahanın alt yapısı hazırlanmalıdır. Sonrasında halı saha alanının demir konstrüksiyon kurulumu gerçekleştirilir. Aydınlatma halı saha için çok önemlidir. Bu nedenle gerekli aydınlatmalar maliyeti yüksek olsa dahi kendini 2 yılda amorti ettiği için kullanılır.

Halı sahalarda en önemli kısım suni çimdir. Aynı zamanda halı sağlar da sosyal tesis bulunmaktadır. İçerisinde soyunma odaları, banyolar, müdüriyet, kafe gibi alanlar bulunmaktadır. Halı sağlar da çevre düzenlemesi de önemlidir. Şehirden uzak bir alana halı saha kurulduysa araç park alanına gerek duyulabilir. Halı sahalarda genellikle demirleri tel giydirilir. Taban kısmını ise ağ kurulumu yapılır. Bu şekilde halı saha açmak mümkündür. Ülkemizde özellikle erkeklerin yoğun ilgisini çekmektedir.

Halı Saha Maliyeti Nedir?

Halı sahalar ülkemizde oldukça yaygındır. Halı saha kurmak isteyen biri için öncelikle açık ya da kapalı seçimi yapması gerekir. Açık ve kapalı halı sağlar da maliyetler farklı olur. Ortalama olarak açık halı saha maliyeti 400 bin TL civarındadır. Kapalı halı saha maliyeti ise 600 bin TL civarında bulunmaktadır. Bu nedenle halı saha açmak için belli bir maliyet gerekiyor. İki halı sahaya sahip olmak istediğiniz taktirde yatırım sermayemizin 900 bin TL civarında olması gerekir. Kaliteli bir halı saha için bu tarz miktarları gözü önünde bulundurmalısınız. Aksi taktirde kullanacağınız malzemelerde kaliteye önem vermediğiniz takdirde halı sahanın ömrünü de azaltmış olursunuz.

Halı saha açmak için devlet desteği var mıdır?

Halı saha açmak isteyen aynı zamanda devlet desteği almak isteyebilir. Fakat halı saha açmak istediğiniz takdirde teşvik ya da hibe veren tek kurum Gençlik ve Spor Bakanlığıdır. Yalnız teşvik almak oldukça zordur. Bunun nedeni ise bakanlık genellikle kâr amacı gütmeyen kurum ya da kişilere destek sağlamaktadır. Kısacası ticari olarak halı saha açmak istediğiniz takdirde hiçbir şekilde devlet desteği verilmemektedir. Bu nedenle halı saha açmak istediğimiz zaman kendi bütçeniz doğrultusunda açabiliyorsunuz. Halı sahalara yoğun bir istek ve ilginin olması size kazanç sağlayabilir. Çünkü halı sahaları kullandığınız zaman ücret ödemektesiniz. Halı saha işletmecisi olmanız doğrultusunda maliyeti göz önüne almalısınız.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı