Finans

Eximbank Nedir Görevleri ve Faaliyetleri Nelerdir ?

Eximbank’ın Tanımı, Görevleri Ve Yetkileri

Eximbank nedir görevleri ve faaliyetleri nedir diye soracak olursanız öncelikle Eximbank’ın tanımını yapalım. Eximbank, Export ve İmport Kelimelerinin ilk hecelerinden oluşan uluslararası ticareti kolaylaştırmak için kurulan ve devlet tarafından yönetilen banka kuruluşlarıdır.

Türk Eximbank’ın ilk defa faaliyete geçmesi merkezi İstanbul olmak üzere 1987 yılında ihracat finansmanının desteklenmesi amacıyla kurulmuştur. 2017 yılında ise uluslararası ihracatı  daha çok geliştirmek için yeniden yapılandırılmıştır. Bu yapılandırma işe yaramış olmalı ki 1 sene sonrasında 2018 yılında Türkiye’nin ihracatında yüzde 7 oranında bir artış olmuştur.

Eximbank nedir görevleri ve faaliyetleri nelerdir sorusunun yanıtını bu makalede öğrenebileceksiniz.

Eximbank’ın Görevleri

 • Finansmanı sağlayarak ekonomik faaliyetlere yönelik hizmet verir.
 • Uluslararası yapılan ticaret ve siyasi kaynaklı oluşabilecek riskli durumları kontrol altına alarak güvenilirliği sağlar.
 • İhracat ve yatırım amaçlı üretilen malların kredilendirilmesi görevini üstlenir.
 • Yurt dışına yapılacak yatırımlar ile ilgilenerek ihracat üretimine ve satışına yardım eder.

Ayrıca Türkiye’nin uluslararası yapılan ticaretini kolaylaştırmak için üstlendiği görevleri yerine getirerek bu görevler hakkında araştırma çalışmaları yapmak.

Eximbank nedir görev ve yetkileri nelerdir sorusundan önce Türk Eximbank’ın açılımını açıklamak faydalı olacaktır. Türk Eximbank’ın açılımı Türkiye İhracat Kredi Bankası Şirketidir. Yani uluslararası ihracatı kolaylaştırmak için kurulan kuruluştur.

Eximbank’ın Faaliyetleri

 • Uluslararası ihracatı hızlandırarak ihracata katkı sağlamak.
 • İhracatçılara sağladığı kredilerin sigortasına garanti vermek.
 • İhracatçılara verdikleri kredi, sigorta ve garantilerden önce ihracatçılardan her türlü bilgi ve belgeleri istemek.
 • Finansal döviz işlemlerini yürütmek.
 • Yıllık hazırladıkları faaliyet planlarını genel kurula sunmak.

Eximbank Türkiye’nin tek resmi ticaret bankası kuruluşu olup; ilk kez ihracat kredisi uygulamasını ortaya koymuştur.

Eximbank’ın Sağladığı Kredi Sigortaları

 • Kısa vadeli kredi sigortaları (yurt içi): Kısa vadeli yurtiçi kredi sigortası adından da anlaşılabileceği gibi ihracatçıların yurt içinde yaptıkları 1 yıllık faaliyetlerinin sigortalanmasıdır.
 • İhracat kredili sigortalar (kısa vadeli): Kısa vadeli kredi sigortaları ile ihracatçıların 1 yıl içinde yaptıkları faaliyetleri sigortalanarak garanti altına alınır.
 • Orta ve uzun vadeli kredi sigortaları (ihracat): ihracatçıların 18 yıla kadar vadeli ödeme yapacakları ve yurtdışı ticaret faaliyetlerini sigortalayarak garanti altına aldıkları sigortalardır.
 • Orta ve uzun vadeli kredi sigortaları (yurtiçi): İhracatçıların 18 yıla kadar vadeli ödeme yapacakları ve yurtiçi faaliyetlerini sigortalayarak garanti altına aldıkları sigortalardır.

Türk Eximbank uluslararası toplantılara katılarak Türkiye ve diğer ülkeler arası da ihracat çalışmalarına yönelik iş birliği anlaşmaları imzalanarak; Türkiye’nin ihracatını ve büyümesi sağlanmıştır. Bu yüzden Türkiye’de ihracatçılara verilen destekler giderek artmaktadır. Türk Eximbank özellikle son yıllarda KOBİ’lere finansman desteği sağlayarak desteklemektedir.

Eximbank nedir görev ve yetkileri nelerdir cevabını özetleyecek olursak Eximbank; ihracatı desteklemek için devlet yönetimindeki kuruluşlardır. Sonuç olarak en önemli görev ve yetkileri; ihracatçıların faaliyetlerini (yurtiçi ve yurt dışı) desteklemektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı