Finans

Çek Kırdırmada Ne Kadar Komisyon Ödenir?

Ticaret piyasasının en önemli konularından birisi de kuşkusuz çeklerdir. Dünya ticareti olsun, Türkiye’de ki ticaret piyasası olsun her şartta önemli olan konu çek konularıdır. Bu konuların temelinde her zaman piyasadaki alışveriş durumları var olmasından mütevellit, piyasada dönen paralarla beraber kazançların da belirli dönemlerde ödenmesine sebep olacak teminatların şirketler arası ya da şahıslar arasında insanlara verilmesi olmaktaydı. Zaten ticaret piyasasında, ödeme dönemi geçmiş birçok para veya değerli eşyanın ödemesinin çek ile belirli zamanla yayılarak ödenmesi büyük küçük ticaret ile uğraşan herkesi memnun etmekteydi. Ancak bazı çeklerin vadelerinin çok uzun olması, kuşkusuz o çeklerin paralarına anında ihtiyacı olan kişileri başka yöntemler bulmaya zorlamaktaydı. Zaten Çek Kırdırmada Ne Kadar Komisyon Ödenir gibi düşüncelere de, çeklerin vadeleri sebep olmaktaydı.

Çek Kırdırma Da Ne Kadar Komisyon Ödenir?

Ticaret yapan her irili ve ufaklı işletme için çek kırdırma işlemi oldukça önem arz etmektedir. Çünkü çeklerdeki paralara şirketlerin acil ihtiyaç duyduğunu düşünürsek bu konunun onlar için de ne kadar hassas olduğunu anlayabiliriz. Zaten Çek Kırdırmada Ne Kadar Komisyon Ödenir diye herkesin düşündüğü bir zamanda, çeklerin miktarına göre de bu ücretlerin belirlendiği söylenebilir. Asıl olan çekin kırdırma işlemi sırasında üzerinde yazan meblağ ve vadesinin uzunluğuna göre değişen durumlar mevcuttur. Çeklerin vadeleri bir yılı aşkınsa, o zaman çek ücretinin % 40’ına kadarı kesilebilmektedir. Eğer vade altı ay gibi bir süre zarfını barındırıyor ise % 25, altı aydan daha az bir sürede vadesi var ise % 15 gibi bir rakamın kesinti yapılacağını belirtebiliriz.

Çek Kırdırmada Ne Kadar Komisyon Ödenir sorusuna verilecek cevap bununla sınırlı değildir. Çünkü bazı çeklerdeki ücretlerin neredeyse % 50 oranında kesildiğini de bilmekteyiz. Bu tip çeklerin yüksek ücretlerde ve bol sıfırlı hanelerde yapıldığını anlayabiliriz. Çünkü bazı ticari işlemlerin hacmi ve kazanç döngüsü o kadar uzundur ki, şirketlerin bu kazançları genel olarak müşterilerine tam ödemeleri mümkün olamamaktadır. O sebeple yıl veya birkaç yıl içerisine vade edilmiş çeklerle ödemelerini gerçekleştirmeleri mümkün olacağından bu yöntemi daha fazla tercih etmektedirler. Tabii olarak yüksek meblağında işin içine girmesiyle hem vade hem de gelir kısmi azalma yaşamaktadır.

Çek Kırdırma İşlemi Nedir Ve Ne Kadar Komisyon Ödenir?

Çek Kırdırmada Ne Kadar Komisyon Ödenir sorusu dışında diğer bir soru da, çek kırdırma işlemi nedir olmaktadır. Çünkü bu sorunun cevabı aslında diğerlerine de yanıt olmaktadır. Çek kırdırma işlemi, vadesi gelmemiş veya ödemesi gelmemiş çeki faktöring denilen şirketlere vererek o çekin karşılığında nakit para almaktadır. Yani çekin vadesi veya ödemesi gelince alınacak para yerine, çek sahibi olan şirketler veya şahıslar çeki şirketlere vererek bir miktar kesinti karşılığında o çekin ücretini nakit olarak almaktadırlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı