Gündem

Atm’den Günde Ne Kadar Para Çekebilirim?

Bankacılık işlemlerinin gelişmesi ile birlikte birçok işlem kolaylaşmıştır. Eskiden çok uzun kuyruklarla beraber gerçekleştirilebilen bu işlem şimdilerde çok kısa sürede gerçekleştirebilmektedir. Bu işlemlerin kolaylaşmasının en büyük nedeni ATM’lerden yapılan işlemlerin yaygınlaşmasıdır. ATM tarafından gerçekleştirilen işlemler çok daha kısa sürede yapılabildiği için birçok kişi tarafından bu yöntem kullanılır. EFT, havale, fatura yatırma gibi birçok işlem bu yol ile kısa sürede gerçekleştirilebilir. ATM den günde ne kadar para çekilir? Sorusu da bu nedenle çok sık gündeme gelmektedir. ATM üzerinden yapacağınız işlemlerin günlük bazı limitleri bulunmaktadır. Bu limitten fazla işlem yapmak gerektiğinde kesintiler olabilmekte ya da işlem reddedilmektedir. Bu nedenle bu işlemleri bilerek uygulamak daha faydalı olacaktır.

Bankalara Göre ATM Para Çekme Limiti

ATM’den günlük ne kadar para çekilir diye sorulan sorunun cevabı bankaya göre değişmektedir. Her banka kendine göre günlük işlem limiti koymaktadır. Bu limitlerin üzerinde yapılan işlemler için de ayrı bir faiz alınmaktadır. Banka içerisinden yapılacak işlemlerde limit bulunmazken ATM den kısa sürede yapmak isteyenler için bu limit uygulanmaktadır. Bankalara genel olarak bakılacak olursa para çekme limiti 1500-2000 TL arasında değişmektedir. Bu limitten fazla para çekmek gerekiyorsa banka içerisinden işlem gerçekleştirmek daha doğru olacaktır. Limiti aşan durumlar diğer banka kullanıcılarını mağdur edebileceği için herkese ATM den yapılacak işlem için bir limit belirlenmiştir.

23:59 a kadar o gün devam ediyor kabul edilir. Yani yeni günün başlaması ile beraber yeni işlem limitiniz hesabınıza tanımlanmaktadır. Bu duruma dikkat ederek işlem limitinizi iki gün hakkı olarak kolaylıkla kullanabilirsiniz. Çekeceğiniz paranın bir kısmını 23:59 a kadar diğer kısmını ise 00:00 dan sonra çekmek faiz kesintisinden de kurtulmanızı sağlayacaktır. ATM den günlük ne kadar para çekilir sorusunun cevabı olan miktar bu şekilde genişletilebilir.

ATM’den Günlük Para Çekme Limiti Değişir Mi?

Bazı durumlarda bankalar kişiye göre limit belirleyebilmektedir. Eğer kişi çok yüksek oranlarda işlemler gerçekleştirebiliyorsa bu limit biraz daha esnetilebilir. Fakat yine de sınırsız para çekme gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. ATM den günlük ne kadar para çekilir merak ediyorsanız kullandığınız bankanın yetkililerinden bilgi almak en doğrusu olacaktır. Her bankanın prosedürü farklı şekillerde işlemektedir. Bu nedenle bankadan bankaya değişen bu limitleri öğrenerek işlem yapmak daha doğru olacaktır. Örneğin Akbank business kart en fazla işlem gerçekleştirilebilen kartlardan biridir. Yaklaşık 4000 TL para çekmeyi sağlayan bu kart belirli düzeyde işlem yapan kişilere verilmektedir. Diğer kartlar ise genellikle 1500 TL yukarısında para çekmeyi onaylamamaktadır. Eğer para çekme işlemine yine de devam edilmek isteniyorsa yapılan kesinti onaylanarak işlem yapılabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı