Finans

Asgari Ücreti Olan Birisi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Ülkemizin ekonomik şartları, birçok vatandaşımızı ve insanımızı zorlamaktadır. Özellikle asgari ücret ile geçinmek zorunda ve asgari ücret ile hayatını idame ettirmeye çalışan birçok insan için bu durum gerçekten insanları ve ekonomik olarak rahat etmek isteyen insanları oldukça fazla zorlamaktadır. Birçok asgari ücretli çalışan, iş ve maaş garantisinin olmadığı bir piyasada ayakta kalabilmek en azından karnını ve ailesini doyurabilecek türde bir geçim kaynağını kendine yaratma derdindedir. Bu sebeple de işlerinden arta kalan vakitlerinde, hem ek iş yapmak hatta kendi işlerini kurarak problemlerini aza indirmeyi düşünen çok sayıda asgari ücretli çalışan olduğunu görmekteyiz. Zaten Asgari Ücreti Olan Birisi Ne Kadar Kredi Çekebilir bilinmez, ancak bir asgari ücretlinin mutlak suretle geçimini sağlamak için ek işlere ihtiyacı olduğu da ülkemizin acı gerçeklerindendir.

Asgari Ücreti Olan Birisi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Türkiye’de net asgari ücret rakamı son yapılan zamlar ve kanun güncellemesi ile 2300 TL seviyelerine çıkmıştır. Bu ücretin tabii olarak vergisi veya kesintileri işverene ait olsa da, ortalama olarak bir asgari ücretli çalışanın 2000 TL üzerinde ücret alması mümkün gözükmektedir. Asgari Ücretli Olan Birisi Ne Kadar Kredi Çekebilir sorusunun yanıtı ise genel olarak bankaların belirlediği oranlar ve miktarlarda gizlidir. Bir banka asgari ücretliye maaşının 10 katına kadar kredi verebiliyorken, bazı bankalar kefil ve teminat karşılığında asgari ücret ile çalışan bir vatandaşa maaşının 20 katına kadar kredi verebilmektedir. Tabii olarak bu rakamlar bazı bankalarda daha az, bazı bankalarda daha üst seviyelerde de olsa ortalama olarak bir asgari ücretlinin maaşının 15 katına kadar kredi çekmesinde herhangi bir beis bulunmamaktadır.

Genel olarak asgari ücret ile çalışan birinin çok çeşitli sebeplerle kredi başvurusu yapabilmektedir. Özellikle iyi bir işe veya gelecekte yüksek iyi para kazandıracak türde bir işe sahip olan asgari ücretli çalışanların, ihtiyaç dahil birçok alanda kredileri onaylanabilmektedir. Özellikle yeni iş kurmak isteyen ve KOSGEB desteği düşünen asgari ücretli bir çalışan, herhangi bir bankadan KOBİ kredisi çekerken oldukça avantajlı bir konumda olmaktadır. Zaten Asgari Ücreti Olan Birisi Ne Kadar Kredi Çekebilir sorusuna da yanıt alacağı kredinin miktarı ve kullanımına bağlı olarak da değişebilmektedir. Eğer ev kredisi alacaksa, 40.000 TL gibi bir rakama çıkabilen durumlar, ihtiyaç kredisinde 20.000 TL’ye kadar rahatlıkla düşebilmektedir.

Asgari Ücretli Olan Birisinin Kredi Vadesi Nedir? Eline Ne Kadar Para Geçer?

Asgari Ücreti Olan Birisi Ne Kadar Kredi Çekebilir sorusundan daha fazla sorulan soru ise, elime ne kadar para kalır sorusudur. Bu durum da tabii olarak kredinin faizine ve miktarına, hatta dosya masrafına kadar belirli etkenler dahilinde kesilecek olan paranın miktarıdır. Belirlenen 20.000 TL miktarında bir krediden asgari ücretli kişinin eline, 19.000 TL gibi bir rakam kalmaktadır. Bu miktar kredinin miktarı ve vadesi arttıkça daha da azalmakla beraber, vadesi düşen krediler de para daha da fazla yükselmektedir. Tabii olarak ihtiyaç ve taşıt kredilerinde durum daha farklı olarak yüksek kesintilere sebep olmaktadır. Ancak temel ihtiyaç olan ev veya Kobi kredilerinde kesintiler olabildiğince az olabilmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı