Finans

Anadolu Hayat BES İptali Yapmak

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik Sistemi iki çeşit katılımdan oluşmaktadır. Birincisi zorunlu katılımı içerirken diğeri tamamen keyfi katılımdır. Kişiler bireysel emeklilikleri için banka hesabına her ay belirli miktarlarda para yatırır ve emeklilik süresi dolduktan sonra düzenli bir şekilde emekli maaşı almaya hak kazanabilir.

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik Sistemi katılımları istenildiği zaman sonlandırılabilir ancak bu sonlandırma işlemi için bilinmesi gereken bazı şeyler vardır. Öncelikle iki tip katılımdan hangisi ile bu sisteme kayıt olunduğu önemlidir çünkü ayrılma aşamasında katılım türü esas alınarak farklı işlemler yapılması gerekmektedir. Anadolu Hayat BES iptali yapmak belirlenen kurallara uyulduğu takdirde kolay olacaktır.

Anadolu Hayat BES İptali Yapılırsa Kesinti Olur Mu?

Hemen hemen her kurumda bir sözleşme ile işe başlandığı zaman taraflardan biri cayarsa bu durumda karşı tarafın kaybettiği bedeli ödemek adına bir miktar para vermekle yükümlüdür. Bireysel emeklilik sisteminde de Anadolu Hayat BES iptali yapmak isteyen kişiler değişen durumlara göre belirli miktarlarda kesintilerin ardından içeride bulunan paralarını alabilecektir.

BES iptali esnasında kesilecek paraların belirli yüzdeliği mevcuttur. Yaşa, bireysel emeklilik sürecinde bulunduğu zamana ve benzeri etkenlere göre kesim bedeli kararlaştırılmıştır. Bu kesintilere gelir vergisi kesintisi ismi de verilmektedir.

-Sistemde belirlenmiş zaman olan on yılı doldurmuş ve bu on yıl dışında 56 yaşını geçmiş olan herkesten yüzde beş oranında,

-Bireysel emeklilik sisteminde on seneden fazladır var olan fakat yaş sınırı olan 56’yı dolduramamış olan kişiler yüzde on oranında,

-Sistemde hem yaş sınırını hem de yıl sınırını doldurmayan katılımcılardan ise yüzde on beş oranında bir gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Devletin verdiği katkı oranını almak isteyen katılımcıların müşteri temsilcileri ile görüşmesi gerekiyor. Bu desteği almak için hem yaş sınırını hem de yıl sınırını doldurmuş olmak zorunludur. Diğer katılımcılar maalesef bu paranın iadesini talep edemezler. Anadolu Hayat BES iptali yapmak isteyenler bu hususta dikkatli olmalıdır.

Anadolu Hayat BES İptali Nasıl Yapılır?

Anadolu hayat BES iptali yapmak isteyen kişiler birden fazla yöntem kullanarak bireysel emeklilik katılımcılığını iptal edebilir.

Anadolu Hayat resmi şubelerinden birine giderek hem müşteri hizmetlerinden bilgi alabilir hem de ofis üzerinde en güvenilir şekilde işlemler halledilebilir. Hem daha detaylı bilgi alınması açısından hem de hızlı sonuç almak için tercih edilebilir yollardan biridir.

Müşteri temsilcisini telefon aracılığıyla arayarak da Anadolu Hayat BES iptali yapmak son derece kolaydır. Telefonda şahsa ait gerekli tüm bilgilerin temin edilmesi ile bireysel emeklilik sisteminden çıkışı için ilk adım atılmış olacak ve değerlendirmeye alınacaktır.

Banka işlemlerinde en çok tercih edilen yöntemlerden biri olan SMS de bireysel emeklilik için kullanılabilmektedir. Son olarak mail atma yöntemiyle de bireysel emeklilik sonlandırılabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı