İş Fikirleri

Ağda Salonu Açmak İstiyorum – Ağda Salonu Açmak

Her insanoğlunun ağda denince aklına ilk düşen görüntü şekerli bir maddeyi bacaklara sürüp hızlıca çeken ve akabinde çığlık atan bir kadın görüntüsüdür. Yalnız bu nedenden yola çıkarak ağda işinin ne kadar zor ve zahmetli bir fiil bulunduğunu görüyoruz.

Süre geçti, değişti. Şekerli ağdaların yerini fişli ağda aletleri çıktı. Annelerimiz, koşarak kocalarının maaşlarından keserek taksitle bu aletleri aldı. İlk başta büyük heyecan yaratan bu aletlerin ilk modelleri tam bir hayal kırıklığı oldu. Hem çok uzun bir süre gerektiriyordu bununla birlikte kılların hepsini alamıyordu. Aletler kutulara, kutular çekyatların altına atıldı. Yeniden şekerli ağda dönemine geçildi ama bu dönem de bir daha açılmamak üzere kapandı.

Hanımlar, hem televizyonun etkin gücü bununla birlikte toplumsal kampanyaların artmasıyla bir tür şuurlenmeye, farkındalığa erişti. ”Benim bedenim, benim kararım” sloganının ilk versiyonu olan bir uyanışla artık kendi kıllarını kendileri almama kararı aldılar. Artık kuaföre ödenmek üzere aylık bir ek bütçe oluşturuldu. Daha öncesinde yalnız varlıklı veya ”keyfine düşkün^^ olan hanımların uğrak yeri olan kuaförler, ağda yaptırmak isteyen kadınların akınına uğradı. Her kuaför, ek olarak ağda salonları açmaya ya da ağda salonlarını ve çalışanlarını arttırmaya başladı. Ağdayı başkasına yapmış oldurmak, üst sınıfın lüksü iken orta sınıfın zorunluluğu haline gelmişti. Böylece 2000’lerin başlangıcında minik bir işletme olan ağda sektörü, aniden büyük bir pazar haline geldi.

Daha sonrasında Sir ağdanın Türkiye’ye gelmesi ve yerleşmesi ile ”Kuaförde ağda hazzı” iyice yerleşmiş oldu. Artık kadınlar, ağda üzerinden diğer kadınlara hizmet imkanı sunuyor yahut o imkandan yararlanıyordu. Kuaförlerin kadınların psikologu olduğunu da var sayarsak kuaförler, çağdaş dünyanın hem fiziki hem ruhsal destek veren kutsal mekanları haline geldi.

Çevremize dönüp bakmış olduğumuzda kuaförlerin sayısının giderek arttığını, mahallemizde, sokağımızda derhal hemen her gün yeni bir kuaförün açıldığını, mevcut kuaförlerin hem vitrinlerini hem mekanlarını komple yenilediğini görüyoruz. Hanımların cinsel kimliği, belki de ağda salonları ve kuaförler üzerinden tekrar şekillendi.

Kuaförlerin haricinde bu özel ihtiyaca ve öğrenci cevap özel ağda salonları açılarak verildi. Pazar, talebe karşılık verdi. Kuaförlerin haricinde özel ağda salonları açılmaya başlandı.

Ağda salonlarında kullanılan belli başlı ürünleri şöyle sıralayabiliriz:

1- Sir Ağda

2- Ağda Bezi

3- Yağ (Ağda sonrası kullanılmak için),

4- Ağda Yatağı

5- Kabinler

Örneğin işlek bir cadde üzerinde bir dükkan kiralandıktan sonrasında bu malzemelerin temini de eksiksiz yapılırsa, iyi bir ticari yatırım yapmışsınız anlama gelir.

Kafalardaki bir öteki sual işareti ise artık lazer yönteminin kullanılmaya başlanması ve ağda ihtiyacının biteceği üzerinedir.

Bilinmelidir ki lazer, henüz son beş yılın icadıdır ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde bir alışkanlık haline gelmesi ve ticari bir pazarı kaplaması epey bir vakit alacaktır. Ağda salonları kültürü henüz yeni oturmuşken; lazer ile ağda arasındaki tercihin genelde ağdadan yana bulunduğunu rahatça söyleyebiliriz. Ayrıca, lazerin bir oldukça dezavantajı da mümkündür.

-Birinci neden elbetteki lazerin ağdaya oranla kat ve kat pahalı olmasıdır. Lazer oldukça masraflı ve zahmetli bir yöntemdir. Üstelik oturmuş bir pazarı yoktur. O nedenle çok pahalı bir yöntemdir. Kalıcı kıllara kökten bir çözüm getirmiş olsa da cep yaktığı için büyük çoğunluk tarafınca tercih edilmemektedir.

-İkinci neden 18 yaşından ufaklıklara lazer yapılması yasaktır. Bu nedenle 18 yaşından ufak her müşteri, mecburen ağda salonlarına gitmektedir. Özelikle erişkinlik çağındaki kızları, anneleri alıştırmak için salonlara götürmektedir. Bu toplumumuzda yerleşmiş aileyle ilgili bir gelenektir.

– Üçüncü neden lazer bronz tene yapılamamaktadır. Bu nedenle yaz aylarında yalnız görünmeyen bölgelere lazer yöntemi uygulanabilmektedir.

Tüm bu tarz şeylerin dışında lazere karşı çok şüpheli bir toplumuz. Lazerin aleyhinde kimi şehir efsanesi, kimi gerçek onlarca informasyon kirliliği mevcuttur.

Ağda Salonu Açmanın Yararları

Ağda, risksizdir. Yıllardır başlayan bir alışkanlıkla, hanımlarımız ağdayı tercih etmektedir. Bundan dolayı müşterisi bolca bir iş sahasıdır.

Ağda, genel olarak ayda bir yenilenen bir gereksinimdir. Bundan dolayı talebi çoktur.

Eğer işinizi acısız ve iyi yapmış olursanız asla bir reklam şirketiyle anlaşmanıza gerek kalmamıştır. Salonunuzdan memnun ayrılan bir satın alan, otomatikman çevrenize reklam yapacaktır. Bu da ağda salonlarının epey büyük bir pozitif yanlarıdır. Organik bir reklam sahası vardır ve kulaktan kulağa yayılarak büyük bir hızla büyüyebilir.

Ucuzdur ancak hem satın alan hem talebin fazlalığı nedeniyle sürümden kazanma prensibiyle rahat bir iş sahasıdır.

Sir ağdacılık ve cilt bakımı üzerine oluşturulan meslek edindirme kurumlarında kurslar verilmektedir. Oradan alınacak bir sertifikayla ağda salonu açmak mümkündür. şu demek oluyor ki ağda salonu açmak yüksek bütçelere ve izinlere tabi değildir.

Tüm bu bilgileri alt alta koyduğumuzda ağda salonu açmak, risk düzeyi düşük, kazanım oranı yüksek, yeni ve dinamik bir sektördür. Her sektörde olduğu benzer biçimde, bu sektörde de özenli, disiplinli ve güler yüzlü olunursa, ciddi rakamlar kazanmamak için hiçbir sebep yoktur.

Ağda Salonu Açmak nasıl Bir İş Fikri?

Ağda salonu açmak, başta çok teferruatlı, maliyetli ve zahmetli bir iş benzer biçimde görünse de dışarıdan görüldüğü kadar zor bir iş değildir.

Her gün büyüyen iş sahasıyla, artan taleplerle ve çok olmayan maliyetiyle ağda salonu açmak, ticari açıdan karlı ve yerinde bir tercih olabilir.

Ağda Salonu Ne Kadar Maliyet Oluşturur?

Ağda salonu açmak için ilk olarak 50.000 TL sermayeniz olması gerektiğini unutmayın. Dekor, kira giderleri, reklam, malzemeler ve daha binlerce gideriniz olacak. Fakat bunları yaptıktan sonra kazanacağınız parayı bir düşünmeniz gerekir.

Ağda Salonu ile Ne Kadar Para Kazanırım?

Kira giderleriniz: 4.000 TL

Reklam Maliyetiniz: 3.000 (İlk Etapta) TL

Elektrik, su, ısınma, yemek, malzeme, bağkur vs masrafları:  5.000 TL

Aylık olarak ortalama 12.000 TL gideriniz ortaya çıkıyor. Bu bağlamda kazanacağınız miktarı hesaplarsak yani cironuzu;

Günlük ortalama olarak 20 müşteriden, ( haftanın bir günü kapalı kalacağını varsayarsak ağda salonunun)

25 iş günü X 20 = Aylık 500 müşteri geleceğini düşünüyoruz farazi şeklinde. Ortalama fiyatınız ise 40 liradan hesaplarsak 20.000 TL ay sonu cironuz olmuş oluyor.

Kısacası;

20.000 TL – 12.000 TL = 8.000 TL Net Karınız ortaya çıkıyor. En kötü ihtimalle düşünürsek aylık 4.000 TL ay sonu net kârınız ortaya çıkıyor.

Tabii ilk zamanlar bu rakamları kazanmak biraz zaman alabilir, ilk etapta ağda salonunuzu müşterilere tanıtmak ve müşteri çekmek için çabalamanız gerekiyor. Bunun içinde güler yüz, tatlı dil ve işinizi kötü yapsanız dahi bir kahve molası hanımlarla çokta iyi olacaktır. Kadınların en çok rahatladığı yerdir aslında kuaför, güzellik ve ağda salonları. Bunu bilerek müşterilerinize karşı hoşgörünüz her zaman artı bir avantaj sağlayacaktır sizlere.

Ağda salonu açmak sanıldığı kadar zor bir iş olmamakla beraber yapacağınız işin karşılığını bir nevi almanızı sağlayacaktır. Bunu bilerek ağda salonu açabilirsiniz.

Sizlere ağda salonu ne kadar kazandırır ve ağda salonu açmak için neler gereklidir bunları açıkladık. Şimdi sıra sizde. Kendinize güvenin ve bu işi ben yapamam değilde ben bu işi başarırım diyerek ağda salonunuzu açabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı