İş Fikirleri

5.000 TL’ye Kadar Sermayesi Olanlar İçin İş Fikirleri

Sermaye; para emek ve paraya çevrilebilecek olan malların belirlenen işte kullanılmasına denir. Sermaye miktarı yapacağınız işe göre değişmektedir.

Belli bir sermaye ile iş kurabilmek için öncelikle işe sermayenizi belirlemek ile başlamalısınız. Daha sonra kendinize bir iş fikri belirleyerek bu iş fikri hakkında gerekli araştırmalar yaparak iş planınızı belirleyin. Gerekli araştırmalar yapılıp bilgi sahibi olunduktan sonra yapılacak işin fiziki mekanı belirlenmelidir. Mekana karar verdikten sonra ruhsat işlemleri yapılarak işe başlanılabilir.

Düşük Sermaye İle İş Kurmak Mümkün Müdür?

Evet gelişen teknoloji ile yapılabilecek birçok iş fikri ortaya çıkmıştır. Özellikle internet aracılığı ile para kazanmak gün geçtikçe hızlanmaktadır. 5 bin TL ye kadar sermayesi olanlar için iş fikirleri birçok alanda bulunmaktadır. Düşük sermaye ile iş kurabilmek için disiplinli olmalı, planlı ve düzenli çalışmalı, yaratıcı fikirler üretebilmeli ve en önemlisi ticaret işini çok iyi kavramalısınız.

5 Bin TL ye kadar sermayesi olanlar için bazı iş fikirleri şöyle sıralanabilir:

 • El işi yapmak: El işi oyaları, eşyaları ve süsleri yaparak çevrenizdeki tanıdıklarınıza, dükkanlara ve pazarlara satış yapabilirsiniz.
 • Bazı yerlere stant açmak: Özellikle AVM ve parklara izin alarak yer kiralayıp kozmetik ürünleri, parfümler, ve sabun gibi malzemelerin satışı yapılabilir.
 • Pazar yerleri kiralamak: Düşük sermaye ile satabileceğinizi düşündüğünüz malları alıp pazar yeri kiralayarak tezgahta satabilirsiniz.
 • Çiğ köfte dükkanı kiralamak: Çiğ köfte malzemeleri düşük fiyatlı olduğu için 5 bin TL ye kadar sermayesi olanlar için iş fikirleri arasında bulunabilir. Özellikle okul ve hastane gibi kalabalık olan yerlere açmak daha kârlı olacaktır.
 • Çay ocağı açmak: Çay Türkiye’de en çok tüketilen içeceklerin başında gelmektedir. Sürümden kazanarak kâr edilebilen bir iştir.
 • Makale yazarlığı: Evde makale yazarak para kazanmak mümkündür. Özgün, kaliteli ve kurallı cümleler kurarak bu işte başarılı olabilirsiniz.
 • Köy yumurtası satmak: İki üç tane tavuk alarak tavuklara bakacak uygun ortamınız mevcut ise yumurta satabilirsiniz. Tavukların çoğalması ile kârınız artabilmektedir. Bu yumurtaları anlaşacağınız firmalara satabilirsiniz.
 • Pastanelere hamur işi yapmak: Evde şekerpare gibi tatlılar yapıp pastaneler ile anlaşabilirsiniz.
 • Seyyar satıcılık: Satın alabileceğiniz seyyar arabalarda su, simit ve limon gibi ürünler satabilirsiniz. Özellikle okul ve hastane çevrelerinde satabilirsiniz.
 • Grafik tasarımı yapmak: Oturduğunuz yerden grafik tasarımı yaparak düşük sermaye ile para kazanabilirsiniz.
 • Kitap satmak: Eğer çok kitap alıp okuyorsanız okuduğunuz kitapları internette, Pazar tezgahlarında satabilirsiniz. Böylelikle kitabı daha uygun fiyatlı okumuş olursunuz. Ya da hem kendi kitaplarınızı hem de 2.el alacağınız ucuz kitapları biraz daha yüksek maliyet ile satabilirsiniz.
 • İnternette reklam işi: Eğer sosyal medya hesaplarında çok sayıda takipçiye sahipseniz reklam alarak para kazanabilirsiniz.

Günümüz internet çağı olduğundan birçok iş kolaylıkla araştırılıp öğrenilebilmektedir. Araştırarak 5 bin TL ye kadar sermayesi olanlar için iş fikirleri bulabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı