KOSGEB Kredi ve Hibe

2020 KOSGEB Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

KOSGEB NEDİR? 2020 KOSGEB BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NEDİR?

Türk ekonomisi canlanmak için özellikle son yıllarda ciddi atılımlar yaparak, hem içerideki para döngüsünü arttırmaya hem de piyasalardaki canlılığı arttırmaya yönelik önemli hamleler yapmaktaydı. Türkiye’nin 1930’lardan sonra başlayan ekonomik macerasında en önemli kilometre taşı, halkın daha fazla üretim ve diğer sanayi temelli katma değer üretimleri ile hem kendisine hem de ortak pazar ülkelerine yüksek kalitede mal satmak fikriydi.

Bu fikir doğrultusunda yapılan İzmir İktisat Kongresi ve sonrasında alınan kararların aslında Kobilerin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyduğunu görmekteyiz. Zaten internet üzerinden en çok aranan başlıklardan birisinin de 2020 KOSGEB Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir sorusu olduğunu görmekteyiz. KOSGEB dediğimiz küçük ölçekli işletmeleri destekleyen kurumun, Türk insanının katma değerine büyük bir önem verdiğini de herkes görmektedir.

Türk insanın ezelinden beri ticaret ve katma değer üretime duyduğu ilgi bellidir. Osmanlı döneminden gelen ve toplumun genlerine işlemiş ticaret geleneği, Müslümanlığı kabul etmemiz ile beraber “Müslümanlığın 10’da 9’u ticarettir.” Hadisi ile daha da kuvvetlenmiştir. KOSGEB; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi olarak bilinen kurum Turgut Özal’ın gelişi ile paralel 1990’lı yıllarda kurulmuştur. Türk ekonomisinin kalkınması için küçük ölçekli tüm işletmelerin bu kurumun çatısı altında birleştirilmesi ve desteklenmesi maksadıyla kurulan işletmenin en önemli gücü esnafa verdiği destektir. Zaten bu amaçla 2020 KOSGEB Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir sorusuna bu makale de yanıt vermekteyiz.

KOSGEBİN AMACI NEDİR VE 2020 KOSGEB BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Herkesin uzunca zamandır sorduğu 2020 KOSGEB Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir sorusu, bu ay çözüme kavuştu. Değişen başvuru şekli ve sistemi ile küçük işletmelerin KOSGEB desteğinden mahrum bırakılmamaları sağlandı. Kurumun yaptığı açıklama da, KOSGEB Hibeleri için gerekli dört veya beş evrakın kuruma başvuru için yeterli olduğu belirtilmiştir. Bu evraklar ise şöyledir;

  • İmza Sirküleri
  • Vergi Beyannamesi
  • Girişimcinin Islak İmzaladığı Başvuru Formu
  • Projesine dair satın aldığı ürünlerin ve proje detaylarının tüm fatura dökümleri
  • Projesine ait detaylı dokümantasyon
  • % 60 oranın da destek hakkına sahip ise, buna dair belgeler (esnaf akrabası, şehit yakını, gazi yakını vs.)

Yukarı da 2020 KOSGEB Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir sorusunu yanıtladık. Şimdi ise KOSGEB’in amacının ne olduğunu kısaca anlatalım. KOSGEB, dağılan Sovyetler birliği sonrasındaki ekonomik boşluğu Türk işletmecisinin doldurması amacıyla kurulmuş ve bu doğrultuda, piyasadaki para akışını esnaftan dolaylı yoldan da Türk ekonomisine bağlı kılmayı amaçlayan resmi bir devlet kurumudur. Bu kurumun temelde amacı, krizler ve diğer ekonomik sıkıntılara karşı küçük ölçekli ve orta ölçekli işletmeleri korumak hatta bu işletmelerin bu sıkıntılı zamanlarda ayakta kalabilmesini sağlamaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı